Prednášajúci 2024

Novinky

V 22. ročníku DUK 2024 odznie 8 zaujímavých prednášok

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave. Katedra teórie a dejín umenia

Bohunka Koklesová (1972) pôsobí na Katedre teórie a dejín umenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.  Venuje sa výskumnej, publikačnej a kurátorskej činnosti. Je členkou AICA – medzinárodného združenia historikov a kritikov umenia.

Vo svojej výskumnej činnosti sa venuje problematike vzťahu umenia a politiky, štúdiu totalitných režimov, umenia a vizuálnej kultúry 40. a 50. rokov 20.storočia. V tejto oblasti publikovala dve monografie V tieni Tretej ríše, oficiálne fotografie slovenského štátu (2009) a Súmrak doby, prelamovaná história, pamäť, fotografia (2018).

V rámci kurátorskej činnosti sa venuje súčasnému umeniu a fotografii, pripravila celú radu výstav pre domáce a zahraničné publikum. Je členkou viacerých odborných rád a nadačných inštitúcií podporujúcich rozvoj umenia a kultúry na Slovensku, za svoju prácu získala viacero národných ocenení. Od roku 2019 je rektorkou VŠVU.

 

Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK

Od r.1994, po ukončení štúdia na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave, sa aktívne venuje analýze atmosférických javov. Jeho cieľom je nielen zlepšovanie presnosti meteorologických predpovedí, ale aj hlbšie porozumenie dynamiky klimatického systému. Vo svojej vedeckej práci sa zaoberá prakticky celým procesom integrácie meteorologického modelu od prípravy a overenia kvality vstupných údajov, cez samotnú integráciu modelu a následnému využitiu získaných výsledkov. Jeho záujem sa sústreďuje na predpovedanie a modelovanie nebezpečných meteorologických javov, ako sú hmly, povodne, sucho, silný vietor, a šírenie škodlivých či rádioaktívnych látok. Analyzuje klimatický systém, vypracováva scenáre klimatickej zmeny do ďalekej budúcnosti pomocou výstupov z modelov všeobecnej cirkulácie, prípadne regionálnych klimatických modelov.

Okrem svojej vedeckej práce sa venuje aj pedagogickej činnosti, kde svoje vedomosti a skúsenosti odovzdáva študentom na prednáškach, cvičeniach a seminároch.

 

Vysoká škola múzických umení v Bratislave. Katedra réžie a dramaturgie

Absolvoval odbor divadelná réžia a dramaturgia na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave (1999), kde pôsobí ako pedagóg, profesor, na Katedre réžie a dramaturgie. V rokoch 1999-2010 pracoval v Činohre Slovenského národného divadla ako dramaturg. Tu spolupracoval na viac ako tridsiatich piatich inscenáciách. Ako dramaturg Činohry SND sa podieľal na niekoľkých medzinárodných európskych projektoch v rámci siete divadiel European Theatre Convention (napr. Learning Europe, Fahim, či Land der Ersten Dinge). Externe spolupracoval s viacerými profesionálnymi divadlami doma i v zahraničí: Divadlo Aréna, Divadlo Astorka, Divadlo L+S, Divadlo Ludus, SKD Martin, DAB Nitra, DJGT Zvolen, ŠD Košice, MD Zlín, Divadlo Kalich (Praha) a iné. Od roku 2015 pôsobí ako dramaturg aj v dramaturgii rozhlasových hier v Slovenskom rozhlase (RTVS).

V roku 2001 vydal zbierku poviedok Hra na smiech, ktorá bola ocenená prémiou Slovenského literárneho fondu. V roku 2018 mu Divadelný ústav vydal výberovú zbierku ôsmich divadelných hier s názvom HRY. Mnohé z jeho divadelných hier, či adaptácií sa realizovali v slovenských i zahraničných divadlách. Pre Divadlo Aréna to boli Cirkus, či Masaryk a Štefánik.

V roku 2009 získal Cenu Nadácie Tatrabanky za literatúru, v kategórii Mladý tvorca (divadelná hra Červená princezná). Za hru Einsteinova žena získal Cenu Alfréda Radoka (Praha). Jeho adaptácia románu J.Roznera Sedem dní do pohrebu (SKD Martin) získala DOSK-u ako najlepšia inscenácia sezóny 2011/2012. Jej rozhlasová verzia sa dostala do shortlistu súťažného festivalu rozhlasových hier Prix Europa v Berlíne.

Scenáristicky spolupracoval aj na filmoch Rozhovor s nepriateľom (r.Patrik Lančarič), alebo Návrat bocianov (r. Martin Repka).

 

Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta UK
Slovenská akadémia vied. Neuroimunologický ústav SAV, v. v. i.

Je riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied, v.v.i. v Bratislave a zároveň je vedeckým riaditeľom biotechnologickej firmy AXON Neuroscience R&D Services SE. Venuje sa výskumu ľudského mozgu, hľadá príčinu vzniku Alzheimerovej choroby a testuje vakcínu na liečbu demencie.

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK; Ústav teoretické fyziky a astrofyziky MU_ČSOB

Založil projekt Vedátor v roku 2016 . Samuel je teoretický fyzik, dizertáciu získal na FMFI UK, odkiaľ sa pobral na Dublinský Inštitút Pokročilých Štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie. Dned znova pôsobí na FMFI UK a Masarykovej univerzite.

Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Karmu si napravuje písaním článkov o čo najnormálnejších témach ako oblaky, rôzne zvieratá či stromy.

Samuel dodnes píše veľkú časť textov Vedátora, robí väčšinu obrázkov, nahráva a edituje Vedátorský podcast, chystá Vedastorky, spravuje túto stránku, Instagram, Facebook a Youtube kanál Vedátora. Vo voľnom čase trochu športuje (beh, gym, lozenie), číta, varí a hráva hry.

 

Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK

Pôsobí na Katedre astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulty matematiky, fyziky a informatiky. Venuje sa výskumu medziplanetárnej hmoty, skúma pohyb malých telies Slnečnej sústavy – asteroidov, komét a ich pozostatkov, meteoroidov. Študuje, aké sú ich vzájomné vzťahy, kde vznikli, odkiaľ do blízkosti Zeme prichádzajú a ako nás prípadne ohrozujú.

V minulosti pracoval na univerzitnom observatóriu, má dlhoročné skúsenosti s pozorovaniami pomocou astronomických ďalekohľadov a systémov pre pozorovanie meteorov. Venuje sa aj popularizácii astronómie, napríklad prednáša na Univerzite tretieho veku. Vo voľnom čase trochu športuje, chodí do prírody a trénuje malých gymnastov.

 

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja

Juraj Droba sa narodil 25. mája 1971 v Bratislave. V roku 2017 bol zvolený za predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a tento post opätovne obhájil v komunálnych voľbách v roku 2022.

Od roku 2020 zastáva funkciu podpredsedu Predsedníctva Európskeho výboru regiónov, podpredsedu politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti a vicekoordinátora politickej skupiny v Komisii pre politiku územnej súdržnosti a rozpočet EÚ (COTER). Od roku 2018 je predsedom slovenskej delegácie Európskeho výboru regiónov a členom Komisie pre sociálnu politiku, vzdelávanie, zamestnanosť, výskum a kultúru (SEDEC).

Vyštudoval učiteľstvo anglického jazyka a literatúry na Univerzite Komenského v Bratislave. MBA získal na University of Pittsburgh a neskôr vyštudoval politické vedy na George Washington University v USA. Študoval aj na Georgetown University a Rijksuniversiteit Gent v Belgicku. Po skončení štúdií pôsobil v súkromnom sektore. Zastával funkciu riaditeľa divízie vonkajších vzťahov v T-Mobile Slovensko, a.s.

Je jedným zo šiestich zakladateľov strany Sloboda a Solidarita. Do politiky aktívne vstúpil v roku 2010 ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Komunálnej politike sa venuje od roku 2017.

Hovorí anglicky, nemecky, holandsky, rusky a dohodne sa aj po španielsky.