Úvod » Prednášajúcí
Prof. JUDr. Jiří Přibáň, DrSc. (*1967) je český právník, filozof a sociológ, ktorý sa narodil v Odolenej Vode. Po absolvovaní Dvořákovho gymnázia v Kralupech nad Vltavou študoval Právnickú fakultu Univerzity Karlovy, kde neskôr získal docentúru (1997), titul doktora vied (2001) a profesúru v odboroch právnej teórie, filozofie a sociológie (2002). V roku 2022 mu bola udelená strieborná medaila Antonína Randy za prínos k právnej viede.
V 90. rokoch absolvoval študijné pobyty v Európe, USA a Južnej Afrike. Od roku 1993 pravidelne spolupracoval s Cardiff University, kde sa stal profesorom v roku 2006 a viedol Centre of Law and Society. V roku 2024 ho prezident republiky Petr Pavel vymenoval za sudcu Ústavného súdu.
Je autorom viacerých kníh a odborných štúdií, medzi ktoré patrí napríklad Sázka na svobodu (2024) a Obrana ústavnosti (2014). V angličtine vydal monografie Legal Symbolism (2007), Sovereignty in Post-Sovereign Society (2015) a Constitutional Imaginaries (2022).
prof. Přibáň pôsobil ako hosťujúci profesor na viacerých svetových univerzitách a získal niekoľko prestížnych ocenení za svoju vedeckú prácu. Okrem akademickej činnosti sa venuje publicistike a esejistike, pričom jeho kniha Italské črty (2020) reflektuje jeho lásku k Taliansku.
Doc. Mgr. Peter Hanajík, PhD.
Vyštudoval environmentalistiku a pedológiu na PriF UK. Vo svojej vedeckej kariére sa zameral na štúdium pôdy a jej mikrobiologických parametrov. Pôsobí ako vysokoškolský učiteľ a vedec na PriF UK v Bratislave.
Doc. PhDr. Andrej Findor, PhD. je docent na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Študoval politológiu na Filozofickej fakulte UK a na Central European University v Budapešti. V roku 2006 obhájil dizertačnú prácu z oblasti teórie politiky. Na Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov FSEV UK prednáša predmety Úvod do kvantitatívnych výskumných metód, Kvantitatívne výskumné metódy, Seminár k diplomovej práci, Výskum rovnosti príležitostí a Pokročilé kvantitatívne výskumné metódy.
Andrej Findor sa zaujíma o to, ako môže komunikácia založená na morálnych, emocionálnych, identitných a informačných apeloch viesť k zmene postojov a správania v súvislosti so spornými a polarizujúcimi politickými otázkami, ako sú imigrácia, ľudské a menšinové práva, a politiky pomáhajúce znevýhodneným kategóriám ľudí. V súčasnosti vedie výskumný projekt APVV-21-0114 MIMEDIS „Vplyv mediálneho diskurzu na postoje k migrácii, migrujúcim ľuďom a migračnej politike na Slovensku“. Vo svojej práci využíva kvantitatívne (dotazníkový výskum, experimenty, automatizovaná obsahová analýza) a kvalitatívne (polo-štruktúrované rozhovory, kognitívne rozhovory, fokusové skupiny) výskumné metódy.
Andrej Findor je členom Vedeckej rady Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, členom Dozornej rady Sociologického ústavu SAV a členom redakčných rád časopisov Sociológia, Sociální studia a Body Politics – Zeitschrift für Körpergeschichte. Od roku 2022 je aj asociovaným výskumným pracovníkom v Politics of Race and Ethnicity Lab na University of Texas at Austin.
Doc. PhDr. Daniel Klimovský, PhD. (*10. decembra 1979, Vranov nad Topľou) je slovenský odborník v oblasti verejnej správy a politológie. Vysokoškolské vzdelanie získal na Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, kde absolvoval magisterské (2003) a doktorské štúdium. (2005) PhD. štúdium absolvoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (2009) a habilitoval sa na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave (2015). V rámci akademického rastu absolvoval viaceré vzdelávacie a výskumné stáže či školenia v zahraničí, vrátane stáže na Univerzite Bayreuth (2007–2009) či stáže na KU Leuven (2015).
V období rokov 2003 – 2008 pôsobil na Univerzita P. J. Šafárika v Košicia, odkiaľ sa na ďalších päť rokov presunul na Technickú univerzitu v Košiciach. Od roku 2014 začal pôsobiť na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave a v období rokov 2013 – 2015 absolvoval postdoktorský pobyt na Univerzite Palackého v Olomouci. V súčastnosti (od roku 2017) pôsobí na Katedre politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Má skúsenosti aj z nezávislej expertnej práce pre Radu Európy, Kongres regionálnych a lokálnych autorít v Štrasburgu, či Európsku komisiu. Okrem toho expertne pôsobí aj na národnej úrovni a spolupracoval, respektíve spolupracuje napr. so stavovskými organizáciami samospráv (ZMOS, ÚMS a SK8). V neposlednom rade bol tiež členom Zboru poradcov predsedu vlády SR so zodpovednosťou za regionálny rozvoj a verejnú správu (2022 – 2023).
Narodil sa v roku 1969 v Bratislave. Do školy chodil v Bratislave a v Prahe. Vyštudoval hudobnú vedu a zaoberá sa dejinami klasickej hudby. Učil na univerzitách v Prahe a v nemeckom Bayreuthe, od roku 2002 pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Bol operným dramaturgom v Slovenskom národnom divadle a ako dramaturg sa podieľal aj na operných produkciách v zahraničí.
Jakub sa zameriava na priesečník medzi ľudským počítaním, strojovým učením a modelovaním používateľov. V poslednej dobe sa venuje auditu algoritmov sociálnych médií, modelovaniu dezinformácií a podporuje interdisciplinárne prístupy k výskumu informatiky.
Nedávno venuje značné úsilie príprave projektov pre granty Horizont Europa.
V minulosti sa Jakub zúčastnil na medzinárodnej výskumnej spolupráci s Bar-Ilan University a University of British Columbia. Pracoval na viac ako 10 národných a medzinárodných výskumných projektoch a zúčastnil sa niekoľkých priemyselných projektov. Je autorom viac ako 30 publikácií, získal viac ako 200 citácií a je recenzentom pre niekoľko časopisov Springer a Elsevier.
Bol členom výskumnej skupiny PeWe (Personalized Web) a pracoval v Centru výskumu používateľských skúseností a interakcií. Nakoniec je nadšený tvorbou online vzdelávacích materiálov a je autorom viac ako 50 vzdelávacích videí s prednáškami alebo tutoriálmi.
Vybrané úspechy:
Spoluautor oceneného článku o audite sociálnych médií (Best Paper Award @ RecSys’21)
Člen excelentného tímu PeWe na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, vedúca prof. Mária Bieliková
Cenu rektora za vynikajúce výsledky v doktorandskom štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, 2013
Doc. JUDr. Lenka Freel, PhD., nar. 02.06.1988
je vedúcou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia a v súčasnosti pôsobí na funkčnom mieste docent. Vo svojej vedeckej činnosti sa zameriava na otázky individuálnych pracovnoprávnych vzťahov ako aj otázky zdravotného práva, antidiskriminačného práva a práva sociálneho zabezpečenia. Pravidelne sa zúčastňuje vedeckých konferencií na Slovensku a aj v zahraničí. Je autorkou a spoluautorkou mnohých vedeckých článkov publikovaných v žurnáloch evidovaných vo vedeckých databázach Scopus a Web of Science, monografií, štúdií charakteru vedeckej monografie, ako aj vysokoškolských učebných textov medzi ktoré patrí napríklad učebnica Zdravotného práva. V rokoch 2020 – 2022 pôsobila ako národná expertka pre Ministerstvo hospodárstva SR. V súčasnosti je vedúcou projektu VEGA MŠ SR.
Doc. František Kundracik pracuje na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Vedie prednášky z elektriny a magnetizmu a tiež z elektroniky. Po odbornej stránke sa venuje šíreniu elektromagnetických vĺn a svetla v prostredí, najmä svetelnému znečisteniu prírody v okolí miest. Dlhodobo sa tiež venuje popularizácii fyziky a rozvoju talentov pomocou súťaží Turnaj mladých fyzikov a Olympiáda mladých vedcov.
O prednáške: Všetci vieme, že elektrina je dobrý sluha ale zlý pán. Na prednáške si povieme o tom, prečo elektrina kope a trasie a tiež o tom, ako sa proti tomu brániť. Súčasťou budú aj experimenty na ilustráciu príslušných fyzikálnych javov.